Згідно з оціночними даними, кількість споживачів ін'єкційних наркотиків в Україні становить від 278 до 387 тисяч осіб. Поширеність ВІЛ-інфекції серед тих, хто споживає ін'єкційні наркотики, удвічі перевищує світовий показник.
Саме СІН (споживачі ін'єкційних наркотиків) та медики стали ініціаторами створення нового політичного, медичного та соціального підходу — стратегії зменшення шкоди. Зменшення Шкоди — це стратегія профілактики негативних медичних, соціальних, економічних та правових наслідків серед споживачів ін'єкційних наркотиків (СІН), які не можуть чи не готові відмовитися від вживання наркотиків, спрямована на вирішення першочергових проблем та зменшення ризику, асоційованого зі споживанням ін'єкційних наркотиків.
Стратегія базується на декількох основних принципах, що відрізняють її від інших профілактичних підходів:
Прагматичність: філософія Зменшення Шкоди визнає той факт, що люди здавна вживали наркотичні речовини, наносячи шкоду своєму здоров'ю та суспільству в цілому. Цілі програм Зменшення Шкоди є більш прагматичними та реалістичними, ніж цілі програм "боротьби з наркотиками", спрямованих на повну відмову від вживання та знищення наркотичних речовин. Зменшення Шкоди ставить перед собою за мету вирішення першочергових проблем, пов'язаних з вживанням ін'єкційних наркотиків.
Гуманність: Споживачі наркотиків є частиною нашого суспільства. Вони зробили свій вибір та вирішили вживати наркотики. Ми не маємо права засуджувати їх, оскільки розбудовуємо демократичне, вільне суспільство, кожен член якого має право вибору. Права та гідність таких людей мають бути збережені.
Зменшення негативних наслідків: Ми намагаємося зменшити або ослабити першочергові негативні наслідки від вживання наркотиків для самого споживача наркотиків і для суспільства в цілому.
Економічна ефективність: Профілактичні заходи за стратегією Зменшення Шкоди коштують набагато дешевше, ніж лікування та догляд за ВІЛ-інфікованими та хворими на СНІД [5, 2].
Основною метою стратегії Зменшення Шкоди, як це видно з її визначення, є запобігання чи ослаблення негативних медичних, соціальних, економічних та правових наслідків вживання наркотиків як для споживачів ін'єкційних наркотиків (СІН), так і для всього суспільства.
Для реалізації завдань програм Зменшення Шкоди використовуються спеціально розроблені та стандартизовані інструменти, серед яких можна виділити:
• Обмін голок та шприців ( обмін шприців відбувається в спеціально відведеному та обладнаному приміщенні, що дає одразу декілька переваг: можливість надання консультативної та медичної допомоги клієнтам, проведення обстеження (тестування на ВІЛ, наприклад).
• Інформаційно-освітню роботу (спектр тем широкий: від загально-медичної інформації до правової, соціальної, вузько спеціалізованої).
• Вуличну соціальну роботу (вулична соціальна робота (робота аутріч) являє собою донесення профілактичної інформації, знань та навиків до представників цільової групи (СІН) у звичні для них місця (місця їх зустрічей).
• Групи самодопомоги ( Група взаємодопомоги — це колектив людей, об'єднаних спільною життєвою проблемою чи ситуацією (хронічне захворювання, залежність тощо). У групи взаємодопомоги можуть об'єднуватися люди, які безпосередньо знаходяться "в проблемі", або їх рідні та близькі. Основним принципом груп взаємодопомоги є те, що ними керують самі учасники групи і вони існують для їх блага. Групи взаємодопомоги в рамках програм зменшення шкоди, зокрема в Україні, спрямовані на вирішення проблем наркозалежності та життя з ВІЛ/СНІДом. Відповідно основними видами груп в межах проектів зменшення шкоди є:
• Групи для наркозалежних (колишніх та діючих);
• Групи для людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом (ЛЖВС);
• Групи для батьків та родичів СІН/ЛЖВС)
• Проведення замісної терапії (Суть замісної терапії полягає в тому, що людину, яка вживає нелегальні наркотики опіоїдного ряду та не може чи не бажає звільнитися від цієї залежності, переводять на замісні медичні препарати — препарати того ж ряду. Сьогодні такими препаратами можуть виступати бупренорфін, метадон та інші.)
Всі послуги зі зменшення шкоди Ви можете отримати в Лубенському обласному наркологічному диспансері. Життя одне ... Не змарнуйте його.
P.S. Консультації, тестування - анонімно та безкоштовно.